Poradnik dla początkujących - unturned 3.0+

Status
Zamknięty.

GwarDD

Dobrze znany
Poradnik na podstawie poradnika esVo ( http://forum.unturned.pl/index.php?/best-
content/ )Sztuka przetrwania - czyli początki w unturned 4.0+


Wstęp


Poradnik skierowany jest do osób rozpoczynających swoją przygodę w grze Unturned, ma na celu przedstawienie podstawowej mechaniki rozgrywki ,a przede wszystkich pomoc w przetrwaniu pierwszych godzin z tą produkcją ;)


InterfejsInterfejs Unturned wskazuje nam podstawowe informacje dotyczące naszej postaci i stanu w jakim się znajduje. Kolejno od góry -


Pasek życia - Pokazujący nam nasz aktualny stan zdrowia.
Pasek głodu - Wskazujący stan potrzeby jedzenia.
Pasek
odwodnienia - Wskazujący potrzebę napojenia naszej postaci.
Pasek radioaktywności/zarażenia - Wskazujący stan infekcji.
Pasek tlenu - wskazuje ilość tlenu którą posiadamy.
Pasek energii
- Stan naszej energii którą wykorzystujemy do szybszego biegania oraz skakania.

Nad naszym paskiem życia jeżeli pokaże się czerwona kropla krwi oznacza to że krwawimy,
gdy pokaże się czerwona kropka oznacza to pełnia (ulepszone zombie), oraz jak się pokażę złamana kość to wiemy co to oznacza :p


Prawy dolny róg interfejsu to miejsce informujące nas o stanie amunicji w noszonej aktualnie przez nas broni
oraz czy broń jest zabezpieczona [V] czy nie.Safety
- zabezpieczony,
Semi
- pojedynczy tryb strzału,
Auto
- automatyczny tryb.

Ekwipunek / crafting / umiejętności
Klawiszem [TAB] otwieramy nasz ekwipunek :

- Mapę otwieramy M, lecz tylko wtedy gdy posiadamy GPS lub chart (mapa),

- Skille otwieramy za pomocą U,

- Crafting otwieramy Y,

- Ekwipunek otwieramy G,
W craftingu craftujemy. A w umiejętnościach rozdajemy punkty zdobyte poprzez zabijanie zombie, zwierząt, zbieranie jagód lub zbiorów oraz ścinanie drzew. Możemy również zobaczyć ile jest graczy na serwerze oraz jak wygląda mapa i gdzie się znajdujemy (GPS).Możemy powiększyć ilość rzeczy jaką możemy podnieść poprzez znalezienie i założenie dostępnych plecaków lub ubrań. Każdy plecak, ubranie różni się rodzajem kamuflaża, oraz ilością miejsca. (lub też jego brakiem :D).

- Diving Tank (Dodatkowe 8 miejsc)
- Dufflebag (Dodatkowe 28 miejsc)
- Daypack (Dodatkowe 28 miejsc)
- Leatherpack (Dodatkowe 30 miejsc)
- Travelpack (Dodatkowe 35 miejsc)
- Spec Ops Rucksack (Dodatkowe 40 miejsc)
-
Alicepack (Dodatkowe 56 miejsc)Top 3 najlepsze zestawy stroi:


1. Największy zestaw:

- obojętnie jaka czapka,

- police lub military top,

- cargo bottom,

- police lub military kamizelka,

- alicepack,

2. Najlepszy zestaw maskujący, przydatny na serwerach multiplayer:

- Ghillie top,

- Ghille west,

- Ghille bottom,

- Ghille Hood,


3. Zestaw mikołaja (Santa) Możemy go zdobyć poprzez sklep lub rzut itemów [o ile są włączone] :

- Santa hat,

- Santa top,

- Santa bottom,Crafting opiera się na przerabianiu i wytwarzaniu dostępnych w grze zasobów. Lista receptur craftingu jest bardzo obszerna dlatego też skupię się na podstawowych i potrzebnych do przetrwania kilku receptach ;) . Jak craftujemy wyświetla nam się co możemy zrobić z rzeczy jakie przy sobie mamy, lub możemy wyszukać rzecz którą chcemy scraftować. Musimy mieć podwyższony skill do craftu żeby zrobić niektóre rzeczy. Możemy stworzyć najróżniejsze struktury o różnym kształcie i wielkości. Aby jeszcze bardziej ułatwić budowanie ruchomych baz na pojazdach, do craftingu został dodany pojazd składający się z prowizorycznej ramy.


Bandaże produkujemy ze szmat [ang.cloth] Natomiast szmaty uzyskujemy poprzez znalezienie ich bądź też przerobienie ubrań. Niektórych ubrań nie możemy przerobić.Receptury:

2 cloth = 1 rag ( podstawowy bandaż ) [Przywraca 4-7% zdrowia]
2 rag = 1 bandage (biały bandaż) [Przywraca 10-16% zdrowia]
2 bandage = 1 dressing [Przywraca od 30-50% zdrowia]
2 scrap metal = 1 split (szyna, lecząca złamania, przywraca 5-13% zdrowia)

Każdy z bandaży tamuje krwawienie które może się pojawić np. po postrzale.


Piersiówka [Canteen] jest bardzo ważnym elementem potrzebnym do przetrwania. Można ja znaleźć lub też wytworzyć. Mianowicie canteen służy do napełniania czystej wody co kończy nasze problemy ze stanem odwodnienia. Tworzymy je za pomocą - 5 desek + 1 taśma klejąca


Jedzenie przeważnie można zdobyć w miastach. Należy uważać na wszystkie produkty z niską zawartością zepsucia ponieważ one faktycznie zniwelują trochę pasek naszego głody lecz podwyższą stan infekcji. Posiłki takie jak warzywa można przerobić na nasiona za pomocą craftingu które pozwolą nam na wyhodowanie niezainfekowanych produktów. Nasiona sadzimy na terenach zielonych lub na planeterach które można znaleźć na farmach lub scraftować. Możemy również polować na zwierzęta z których wypada mięso [Potrzebna jest do tego broń lub samochód]. Surowe mięso z takiej zwierzyny należy usmażyć nad ogniskiem [campfire] które tworzymy, lecz potrzebne są nam do tego umiejętności. Mięso można usmażyć tylko będąc w bliskiej odległości od ogniska oraz wykorzystując do tego crafting.


Łóżko przydaje się najbardziej w grze singleplayer lecz również dobrze wykorzystany nadaje się na rozgrywkę multi. W unturned nie można spać, natomiast łóżko działa na zasadzie respawnu. Po śmierci jesteśmy w stanie odrodzić się w miejscu w którym go położyliśmy (jeżeli zaznaczymy na nim claim),a nie tak jak to jest standardowo w losowym. Łóżko może być zniszczona przez gracza.

Receptura - 9 clothów = bedroll [ łożko]
SkilleW Unturned dostępne jest drzewko umiejętności w którym wykorzystujemy nasze zdobyte punkty doświadczenia. Umiejętności w których możemy się szkolić. Możemy punkty doświadczenia zdobywać poprzez zabijanie zombi/zwierząt czy ścinanie drzew.


Offense :

-OverKill - Uderza z większą mocą,

-Sharpshooter - lepsza celność,

-Dexterity - szybsze przeładowanie,

-Cardio - szybsze odnawianie się staminy i powietrza,

-Exercise - mniejsze zużycie staminy,

-Diving - mniejsze zużycie powietrza powietrza i staminy,

-Parkour - Szybsze poruszanie się i wyższe skakanie,

Defense :

-Sneakybeaky - cichsze chodzenie,

-Vitality - dłuższe spadanie wody i jedzenia,

-Immunity - dłuższe spadanie radioaktywności,

-Toughness - mniejsza szansa bycia na "haju",

-Strength - większa szansa na nie złamanie sobie nogi oraz krwawienia,

-Warmblooded - ochrona przed zimnem,

-Survival - potrzebujemy mniej wody oraz jedzenia, aby przeżyć,

Support :

-Healing - medykamenty dają więcej HP,

-Crafting - można craftować trudniejsze rzeczy,

-Outdoors - szybsze cięcie drzew,

-Cooking - można gotować potrawy lepszej jakości,

-Fishing - większa szansa na wyłowienie ryby,

-Agriculture - podczas zbierania warzyw jest szansa na wypadnięcie z 1 warzywa więcej warzyw,

-Mechanic - szybsze naprawienie samochodów oraz lepszych itemów,

-Engineer - Szybsza naprawa pojazdów,

Bronie


Twoją przygodę z Unturned zaczniesz z gołymi rękoma. Do walki możesz wykorzystywać dwa podstawowe ataki lewy przycisk myszy [LPM] oraz prawy przycisk myszy [PPM](jeżeli masz broń białą). Prawy odpowiada za silniejszy atak (przy broni białej wykorzystuje on 9-15% energii). Polecam celować w głowę ;)


Broń białą można zdobyć poprzez eksplorowanie świata. Każda broń ma swój unikalny bezpieczny zasięg użycia. Niektóre z tych broni pozwalają na zadanie przeciwnikowi duży damage.


Unturned posiada szeroki wachlarz broni palnej/dystansowej zaczynając od podstawowych pistoletów po łuki,kusze,karabiny kończąc na najbardziej unikatowych snajperkach. Bronie można modyfikować [T]. Dodając do niej tłumiki,przyrząd ograniczający rozproszenie światła przy wystrzale,celowniki, podstawki lub laser itp. Ważną rzeczą w broni palnej jest magazynek oraz dostępne do niej paczki amunicji. Pusty magazynek możemy uzupełnić za pomocą odpowiedniej paczki amunicji,. Do łuków i kusz używamy strzał, ktorę możemy również scraftować.


Pojazdy


Dostępne w grze pojazdy nie jeżdżą na powietrze... niestety. Dlatego też trzeba je tankować. Samochody, samoloty, helikoptery oraz łodzie tankujemy za pomocą kanistra [gas can] który można spotkać w miastach. Kanister napełniamy na stacji benzynowej lub też w białych zbiornikach a następnie przelewamy paliwo do obiektu. Nasze papamobile możemy naprawiać gdy np. zaatakowały go zombiaki i leci z niego siwy dym za pomocą [blowtorch] ,a po dachowaniu stawiamy brykę na kółka przy pomocy [car jack].

W jednej z aktualizacja dodano możliwość budowania,stawiania na pojazdach dosłownie wszystkiego, można nawet zbudować domek :D W następnych aktualizacjach dodano możliwość zbudowania własnego samochodu, lecz najpierw trzeba było scraftować ramę samochodu, potem tylko wasza kreatywność was ograniczała i można nawet było zbudować czołg.


Mapa


Mapę świata Unturned możemy otworzyć za pomocą [M], jeżeli posiadamy GPS lub chart. Podstawową mapą jest PEI, inne mapy stworzone przez twórce to np. Yukon lub Washington, możemy również grać na mapach stworzonych przez innych graczy.


Środki medyczne


W grze oprócz wcześniej wspomnianych bandaży możemy znaleźć rożnej maści specyfiki leczące bądź niwelujące wskaźniki postaci. Pewnymi punktami gdzie możemy się na nie natknąć są namioty medyczny czy też apteka miejska. W spisie podane zostały wszystkie dostępne na daną chwilę środki medyczne oprócz bandaży których temat poruszyłem wyżej.1. Adrenalina [Adrenaline] - regeneruje pasek energii. Otruwa nas do 15%

2.Antybiotyki [Antibiotics] - Przywraca 35% aktualnego zdrowia oraz zażycie powoduje spadek infekcji o 15%

3. Worek z krwią [Blood Bag] - Przywraca 70% paska życia.

4. Apteczka [Medkit] - Przywraca 75% życia. Tamuje krwawienie.

5. Morfina [Morphine] - Leczy o 10%. Naprawia połamane kości.

6. Środki przeciwbólowe [Painkillers] - Przywracają 25% zdrowia.

7.Tabletki powlekane [Purification tablets] - Użycie skutkuje spadkiem o 10% zarażenia infekcją oraz są stosowane do oczyszczenia napoi.

8.Szyna [splint] - Przywraca 10% zdrowia oraz leczy złamane kończyny.

9.Szczepionka [vaccine] - Niweluje pasek infekcji o 50% oraz przywraca 15% życia.

10. Witaminy [vitamins] - Niweluje pasek infekcji o 10%

11. Syrop [Cough] - Przywraca 5% życia oraz 20% infekcji.

12. Duża apteczka [Suturekit] - Przywraca 50% życia, zatrzymuje krwawienie.

13. Ocieplacz [Heatstim] - Ociepla nasze ciało.


Jagody


Podróżując pomiędzy lokacjami warto spożytkować ten czas nie tylko na obserwacje ale również zadbanie o swoje wskaźniki ogólnego zapotrzebowania. Z pomocą nadchodzą bogate w owoce lasy Unturned.
Jagody możemy równie dobrze potraktować craftingiem co pozwoli nam stworzyć i uzyskać lepsze efekty produktów. W craftingu łączymy je za pomocą tych samych 2 jagód.


Postanowiłem że tutaj pokaże wam tylko właściwości jagód przerobionych

Mauve crushed - +woda, głód, życie -radioaktywność, jesteśmy na haju

Amber crushed - +życie,energia,

Indigo crushed - +dodaje wszystko prócz energii,

Jade crushed - +głód,energia, jesteśmy na haju

Russet crushed - +życie,energia,woda, -radioaktywność,

Teal crushed - +życie,energia,woda, -radioaktywność, jesteśmy na haju,

Vermillion crushed - +życie,woda,energia, -radioaktywność


Ubrania i kamizelki

W Unturned wygląd zewnętrzny postaci modyfikujemy przy pomocy znalezionej odzieży, lub jeżeli posiadamy itemki które mogą dropnać po zakończonej grze. Każda lokacja została zaopatrzona w odpowiednie dla danego regionu wdzianka i umundurowanie. Tak o to w miastach możemy spodziewać się cywilnych strojów czy też umundurowania służb państwowych. Baza militarna to obszar dla uniformów żołnierskich ,a farmy charakteryzują się modą "dzikiego zachodu".
Wartość estetyczna to nie jedyny plus tego systemu bowiem ubrania jak już wiemy jesteśmy wstanie przerobić na szmaty z których przygotowujemy bandaże ale również kamuflaż jest bardzo ważnym elementem podczas rozgrywki multiplayer w Unturned.Zwykłe ubrania nie pełnią roli ochrony przed otrzymywanymi obrażeniami , natomiast tutaj na ratunek przychodzą kamizelki oraz hełmy kuloodporne.Multiplayer

Zamieszczę tutaj kilka podstawowych informacji dotyczących grania w trybie multiplayer. Bardzo często na serverach można spotkać się z pytaniem dotyczącym liczby graczy na serverze. Taką informację znajdziemy pod klawiszem [P] otworzy nam się wtedy tabela z dostępnymi użytkownikami.


Jeszcze kilka słów na temat dostępnych czatów. W grze mamy możliwość porozumiewania się przy pomocy mikrofonu aby móc z tego skorzystać należy zaznaczyć opcję [Voice] w [Settings] na [Enabled]. Rozmawiać możemy przy pomocy lewego przycisku [ALT]. Jeżeli chodzi o komunikację standardową tzn. pisaną mamy do wyboru 3 jej rodzaje :

1) Dostępny pod klawiszem [J] - Czat globalny [Na czacie wyświetla się jako [World]
2) Dostępny pod klawiszem [K] - Lokalny czat [Na czacie wyświetla się jako [Area]

3) Dostępny pod klawiszem [L] - Grupowy czat [Na czacie wyświetla się jako [Group]

Aby rozpocząć konwersację pisemną z użytkownikami wciskamy klawisz [ENTER].Zakończenie

Mam nadzieję że pomogłem. Śmiało piszcie błędy a poprawie :)


Zakaz kopiowania poradnika chyba że za moją zgodą
 

rafikxd123

Dobrze znany
Mam pytanie w końcu to poradnik do 2.2.5 czy 3.0+? Jeśli na 3.0+ to jest kilka drobnych błędów m.in. z mapą, bo w najnowszej wersji wystarczy wejść na P i widzisz mapę.

Ale ogólnie poradnik fajny masz +.
 

rafikxd123

Dobrze znany
No to tak pierwszy błąd, ten z mapą.
Mapa​

Mapę świata Unturned możemy znaleźć pod przyciskiem P. jako przedmiot w grze bądź też posiłkować się wersjami stworzonymi przez fanów.

Drugi błąd:
Środki medyczne​
1. Adrenalina [Adrenaline] - Zastrzyk przywraca 10% aktualnego zdrowia oraz regeneruje pasek energii. Otruwa nas do 15%

2.Antybiotyki [Antibiotics] - Opakowanie przywraca 50% 35% aktualnego zdrowia oraz zażycie powoduje spadek infekcji o 25% 15%

3. Worek z krwią [Blood Bag] - Przywraca 100% 70% paska życia.

4. Apteczka [Medkit] - Przywraca 75% życia. Redukuje pasek infekcji o 20%. Tamuje krwawienie.

5. Morfina [Morphine] - Leczy o 10%. Naprawia połamane kości.

6. Środki przeciwbólowe [Painkillers] - Przywracają 30-50% 25% zdrowia.

7.Tabletki powlekane [Purification tablets] - Użycie skutkuje spadkiem o 5% 10% zarażenia infekcją oraz są stosowane do oczyszczenia napoi.

8.Szyna [splint] - Przywraca 10% zdrowia oraz leczy złamane kończyny.

9.Szczepionka [vaccine] - Niweluje pasek infekcji o 50% oraz przywraca 5% 15% życia.

10. Witaminy [vitamins] - Niweluje pasek infekcji o 15% 10%

11. Syrop [Cough] - Przywraca 5% życia oraz 20% infekcji.

12. Duża apteczka [Suturekit] - Przywraca 100% 50% życia, niwelują 30% zatrucia zatrzymuje krwawienie.

I ostatni błąd, który zauważyłem:
Multiplayer​
1) Dostępny pod klawiszem [J] - Czat globalny (Jeden okrąg w lewym dolnym rogu ekranu)(Na czacie wyświetla się jako [World])
2) Dostępny pod klawiszem [K] - Lokalny czat (Dwa okręgi w lewym dolnym rogu ekranu)(Na czacie wyświetla się jako [Area])
3) Dostępny pod klawiszem [L] - Grupowy czat (Na czacie wyświetla się jako [Group])
 

GwarDD

Dobrze znany
Dzięki, błędy zostały poprawione oprócz błędu z mapą ponieważ gracze mogą posiłkować się na innych mapach stworzonych przez graczy.
 

szobu96

Stary wyjadacz
Zasłużony
największe spodnie to Cargo
set santa nie leci z big zombie.
mozna go zdobyc tylko przez sklep , lub z zrzutów jesli będą włączone :)

poradnik bardzo fajny :)
 

Lord Phoenix

Użytkownik
Bardzo dobry poradnik dla nowych. Ja w ogóle nie wiedziałem co tu robić jak 1 raz wbiłem, lecz po paru godzinach nie ma się żadnych problemów z grą!
 

szobu96

Stary wyjadacz
Zasłużony
nie dokonca jestem przekonany do danych związanych z jagodami , np indygo po przerobieniu dodaje wszystko o 20%
nalezy to zweryfikowac
 

szobu96

Stary wyjadacz
Zasłużony
nie są :) weź wejdź do gry , połącz sobie 2 niebieskie , zjedz to i zobacz , podniesie ci kazdy pasek a zadnego nie obnizy tak jak to jest napisane w poradniku
 

GwarDD

Dobrze znany
Aktualizacja 2.1
-Zostały dodane opisy skillów przetłumaczone na j.polski

-Zostały poprawione małe błędy

Podziękowania dla gracza JuliuszPL za pomoc przy przetłumaczenie skillów :)
 
Status
Zamknięty.
Do góry